Staj

Bölümümüzde lisans eğitimi alan öğrencilerin, yönetmeliğe ve yapacakları staj türüne uygun olarak buldukları işyerlerinde toplam 60 iş günlük staj yapmaları (40 gün I.Grup Staj + 20 gün II.Grup Staj/İşletme-Organizasyon Stajı) ve  yönetmeliğe uygun bir şekilde staj defteri doldurmaları gerekmektedir. Öğrenciler stajlarını 2. sınıf sonundan itibaren yaz döneminde veya ara dönemde yapabilirler. Staj başvurusu yapmadan önce Staj İşleyiş Planı Sunumu 'nu ve Staj Kontrol Listesi 'ni inceleyiniz. Stajlarla ilgili gerekli olan tüm belgeler Form ve Dilekçeler  bölümünden PDF formatında indirilebilir. Stajlarla ilgili sıkca sorulan sorular ve cevaplarına  da buradan erişebilirsiniz. 

Staj yapmaya karar vermişseniz ilk yapmanız gereken en önemli şey, işyerlerine internetten veya yüzyüze başvuru yapmak ve staja kabul edilmenizdir.  Bu esnada lazım olabilecek tüm belgeler web sayfamızda mevcuttur. Staja kabul sözü almışsanız Staj Kontrol Listesini takip ederek kalan işlemleri tamamlayınız. 

Önemli Duyurular

  • Bölümümüz öğrencileri, ders programlarında dönem içinde haftada en fazla 1 (bir)  gün dersleri olması durumunda, Bölüm Staj Komisyonunun uygun görüşü ve Bölüm Başkanının onayı ile staj yapabilmektedirler. (16.10.2018 tarihli Fakülte Yönetim Kurulu Kararı Gereği)
  • Staj dersi hariç diğer tüm derslerini başarı ile tamamlayıp mezun durumuna gelen stajlarını bitiren öğrencilerimiz, her Pazartesi mesai saatleri içinde staj mülakatına girebilirler. 

Staj Yönergeleri:

Bölüm Staj Komisyonu:

  • Dr. Öğr. Üyesi Hasan Donat Yıldızay, Komisyon Başkanı
  • Arş.Gör.Halit ARAT, Üye
  • Arş.Gör.Melih CANLIDINÇ, Üye
  • Arş.Gör.Oğuz Ozan YOLCAN,Üye
  • Arş.Gör.Yasin Furkan GÖRGÜLÜ, Üye

Yurt Dışında Staj İmkanı:

Yurt dışında staj iki yoldan yapılabilir:  Avrupa Birliği destekli veya kendi imkanlarınızla. 

  • Avrupa Birliği destekli staj imkanı ve detaylı bilgi için Üniversitemizin Erasmus+ koordinatörlüğü web sayfasından bilgi alabilirsiniz.
  • Kendi imkanlarınızla  staj yapmak için öncelikle yurtdışında staj yapacağınız firmadan kabul belgesi almalısınız. Pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmelisiniz ve çalışma vizesi almalısınız. Sigorta için yurtiçinde özel sigorta kuruluşlarına başvurmalısınız. Stajınızı tamamlayıp, staj defteri ve sicil fişini işyerindeki yetkili makina mühendisine imzalattıktan sonra bu belgeleri dönem başında staj komisyonuna teslim etmelisiniz.  
Son Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, Cuma