Yurtdışında Staj

Yurtdışında Staj

Bölümümüz öğrencisi Barış Sabahat, II.grup işletme stajını ERASMUS+ Öğrenci ve Staj Hareketliliği kapsamında, İspanya'da Maper Glas firmasında tamamlamış, staj evraklarını Bölümümüz staj komisyonuna teslim etmiş ve yaptığımız mülakatta olumlu sonuç alarak mezun olmaya hak kazanmıştır. Barış'ın stajını yurtdışında yapan ilk öğrencimiz olması sebebiyle bu konudaki izlenimlerini ve deneyimlerini anlatmasını istedik. Barış bizi kırmadı ve deneyimlerini anlattı:

"Uluslararası tecrübelerini arttırmak isteyen bir mühendis adayı olarak yurt dışında staj yapma hedefimi öğrenci değişim programıyla Avrupa’ya gittiğimde koymuştum. Bu hedefi gerçekleştirmenin en zor kısmı staj yeri bulmak oldu. Bunun için ilk önce tüm Avrupa’yı taradım. Ardından yazışmalar, telefonlar, mülakatlar derken birçok yerden kabul almayı başardım. Aralarından kariyerim açısından en iyisi olacağını düşünerek Barcelona’yı seçtim. Stajım süresince Makine Mühendisliğiyle ilgili kazanımlarımın yanı sıra oradaki iş hayatını ve farklı bir kültürü tanıma fırsatı buldum. Örneğin Barcelona’da iş hayatında öğlen yemekleri 15.00 civarında ve benim staj yaptığım firma da dahil olmak üzere bir çok firmada yemekler evden getiriliyor. Bu tip kültürel farklılıkları tanıyıp uyum sağlamaya çalışırken Avrupa etkisinden gelen üst düzey profesyonelliklerinden de çok şey öğrendim. Ayrıca birçok yeni arkadaş edinme fırsatı yakaladım ve çevremi genişlettim. Benim açımdan her yönden çok faydalı bir deneyim oldu."

Erasmus + Öğrenci ve staj hareketliliği hakkında detaylı bilgiyi  Üniversitemizin Dış İlişkiler Koordinatörlüğü biriminden alabilirsiniz.

Dış ilişkiler koordinatörlüğü web sayfası

 

Son Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, Pazartesi